:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹
:: English Section
P فرهنگ شهروندی
خانه‌سازي با مشاركت اقشار كم‌درآمد در آمريكا

وزارت مسكن و توسعه شهري آمريكا به تازگي با كسب اجازه از كنگره اين كشور، پاداشي 7/18‌ميليون دلاري را در اختيار 4‌شركت غيرانتفاعي قرار داد كه با عنوان ساخت مسكن با كمك مستقيم خود مردم مشغول به كار هستند.

اين شركت‌ها كه اكنون چند سالي است در آمريكا فعاليت خود را آغاز كرده‌اند با كمك گرفتن از دولت، مقداري پول و امكانات و البته زمين در اختيار كساني قرار مي‌دهند كه مي‌توانند خودشان با زور بازو و مهارت خود براي خانواده‌اشان خانه بسازند. اين افراد بعد از بررسي صلاحيت و توانمندي براي ساخت خانه براي خودشان يا براي افراد ديگر انتخاب مي‌شوند. بر اساس آمار وزارت مسكن آمريكا اين شركت‌ها با همين شيوه ساخت و تحويل خانه تنها در نيمه نخست سال جاري ميلادي در آمريكا بيش از 1115 باب خانه ساخته‌اند و در اختيار كساني قرار داده‌اند كه براي اولين بار صاحب خانه مي‌شوند. اين طرح خانه‌دار شدن در حقيقت مخصوص افراد كم‌درآمد جامعه است.
اكنون دولت با مشاهده موفقيت و عملكرد مثبت چهار شركتي كه به اين كار مشغول هستند، ماه گذشته پاداشي معادل 7/18‌ميليون دلار در اختيار آنها گذاشت كه البته اين پول قرار است صرف طرح‌هاي بعدي ساخت خانه براي اقشار كم‌درآمد شود. به گفته اين شركت‌ها با اين پول مي‌توان 1000خانه براي خانواده‌هاي كم‌درآمد آمريكايي ساخت. اين طرح، ساخت خانه با مشاركت دولت، بخش‌خصوصي و خود مالكان خانه است كه اكنون در آمريكا عملي شده‌است. كنگره آمريكا چند سال پيش اعطاي اين پول از بودجه دولتي را در چارچوب طرح فرصت خانه‌دار شدن با كمك خود مردم، به تصويب رساند. در اين طرح چهار شركت آمريكايي
Habitat for Humanity International ،Housing Assistance Council، Community Frameworks، Microbusiness and Housing Development Corporation بيشترين فعاليت را دارند. بودجه 7/18‌ميليون دلاري كه دولت به عنوان پاداش براي اين شركت‌ها در نظر گرفته ميان آنها تقسيم شده‌است. البته اين تقسيم به صورت مساوي نبوده و شركت اول و دوم به دليل آمار بالاتري كه در صنعت داشته‌اند و تعداد خانه بيشتري كه با مشاركت خود مردم ساخته‌اند، بودجه بيشتري را به خود اختصاص داده اند. بيش از 8‌ميليون دلار از اين پول تنها به شركت اول اختصاص پيدا كرده كه سابقه بيشتري هم در اين زمينه دارد. اين پول در حقيقت صرف خريد زمين و استقرار كارگاه ساخت خانه مي‌شود و بعد كساني كه مي‌توانند به عنوان كارگر ساختماني در اين كارگاه كار كنند و بعد هم صاحب يكي از واحدهاي آن ساختمان شوند، شناسايي مي‌شوند. هزينه خريد زمين و استقرار كارگاه ساختماني با هم از 15هزار دلار تجاوز نمي‌كند. از آنجا كه كارگر ساختماني هم به صورت رايگان براي خانه خودش كار مي‌كند، هزينه ساخت خانه در همان حد 15‌هزار دلار باقي مي‌ماند. گاهي بعضي از خانواده‌ها نمي‌توانند خودشان به صورت كارگر ساختماني براي ساخت خانه مشغول به كار شوند و در اين صورت هزينه كارگر را خودشان تقبل مي‌كنند. در اين شيوه خانه سازي كارهاي اداري و امور ثبت هم به خود افراد و خانواده‌ها سپرده مي‌شود. به هر حال شركت‌ها تنها هزينه زمين و كارگاه ساختماني را مي‌پردازند. براي ساخت اين خانه‌ها حداقل 100‌ساعت زمان مفيد لازم است. اين استانداردي است كه اين شركت‌ها با توجه به تجربيات قبلي خود آن را مشخص كرده‌اند. كار ساخت خانه شامل نقاشي، كف پوش، كارهاي ريزه‌كاري و پوشش سقف هم مي‌شود.
دولت بعد از اختصاص منابع به اين شركت‌ها با امور ديگر آنها كاري ندارد. اما در پايان سال ميزان تعهد ساخت خانه آنها را با آماري كه در واقعيت در بازار موجود است، مقايسه مي‌كند تا در اختصاص بودجه سال آينده آنها اين اختلاف احتمالي را لحاظ كند. شركت اول كه در بالا نام برده شد به نسبت اختصاص بودجه 5/8‌ميليون دلاري متعهد شده تا 509‌واحد خانه بسازد. شركت دوم متعهد به ساخت 317واحد خانه در ازاي دريافت بودجه 5/5‌ميليون دلاري شده است. اين شركت بيشتر در شهرهاي كوچك كار مي‌كند. شركت سوم يعني Community Frameworks كه حوزه فعاليت آن ايالات واشنگتن، آيداهو، ارگان و مونتاناست در ازاي دريافت 8/2‌ميليون دلار متعهد به ساخت 163واحد خانه شده‌است. و بالاخره شركت سوم با اسم اختصاري MHDC با دريافت 2/2‌ميليون دلار، ساخت 126‌واحد خانه را تعهد كرده‌است. بعضي از اين شركت‌ها كار ساخت زمين و استقرار كارگاه ساختماني را به صورت كنسرسيومي‌ و با مشاركت چند شركت انجام مي‌دهند كه دولت در اين كار هم مداخله‌اي ندارد. در پايان سال هر كدام از اين شركت‌ها كه آمار خانه‌سازي بالاتري با مشاركت واقعي اقشار كم‌درآمد براي خود اين قشر داشته‌باشند، سال آينده از دولت پاداش مالي بيشتري دريافت مي‌كنند.


P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری