:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹
:: English Section
P فرهنگ شهروندی
راهنماى مديريت شرکت‌هاى خدمات مهندسى

حل معادلات چند مجهولى و ارائه‌ى طرح‌هاى کارشناسى و قابل اجرا و تطابق آن با نيازهاى کارفرما در حوزه‌هاى مختلف فنى ـ مهندسى، حرفه‌اى است که مهندسى مشاور ناميده مي‌شود.
تأسيس جامعه مهندسان مشاور ايران در سال 1352 پاسخى مدرن و مدنى به نيازى بود که در جامعه مهندسى کشور احساس مي‌شد.
پيوستن اين تشکل به فدراسيون بين المللى مهندسان مشاور ( فيديک ) که امروز قريب به يک قرن از فعاليت آن در جهان مي‌گذرد، هرچند با يک تأخير هشتادساله همراه بود اما نقطه عطفى در ارتباطات علمى ــ کاربردى بين اللملى و ارتقا مهندسى مشاور در ايران به‌شمار مي‌رود.
هدف از تأسيس فيديک همکارى و ارتقاى منافع حرفه‌اى اعضا و انتشار اطلاعات مفيد مهندسى مشاور بوده است. اين مؤسسه معرف بسيارى از خدمات مهندسى مستقل در جهان است.
فيديک مي‌کوشد تا با گسترش خدمات خود، کشورهاى بيشترى را از مزاياى اين تشکيلات بهره‌مند سازد. از اين رو کتابى را با عنوان راهنماى مديريت شرکت‌هاى خدمات مهندسى منتشر کرده است که منبع خوبى براى مديريت شرکت‌هاى خدمات مهندسى است تا بتوانند با به‌کارگيرى شيوه‌هاى نوين مديريت بر چالش‌هاى فراروى خود فائق آمده و خدمات خود را با کيفيتى مطلوب به کارفرمايان ارائه دهند.

فرازهايى از مباحث مطرح شده در کتاب:

اين مسأله که شرکت‌هاى مهندسى مشاور چگونه مي‌توانند در چالش‌هاى حال و آينده عملکرد موفقى داشته باشند. کليدي‌ترين هدف و جوهر اصلى اين کتاب است.
کتاب راهنماى مديريت شرکت هاى خدمات مهندسى، پروتکلى است که مهندسان مشاور را قادر مي‌سازد تا با نگاهى نو و کيفى به تأسيس، سازماندهى و ساماندهى شرکت‌هاى خود با رويکردى عملگرايانه بپردازند.
در اين کتاب کليه‌ى مفاهيم مهندسى مشاور تعريف شده‌اند و استراتژى تأسيس شرکت، تبليغات، بازاريابى مورد توجه ويژه قرار گرفته است.
شرکت‌هايى که در تهيه، تدارک و برآورد هزينه هاى پروژه دچار مشکل هستند، مي‌توانند با کمک اين کتاب علاوه بر دستيابى به چنين توانايى به تعيين صلاحيت در انجام کارهاى پيشنهادى نيز دست يابند.
نويسندگان کتاب به منظور کارآمد کردن و تسهيل روند اقدامات در شرکت‌هاى مهندسى مشاور، پيشنهادهاى اثربخشى را مطرح کرده‌اند که مخاطبان و مديران مي‌توانند با به‌کار گيرى آنها به ارتقا و کارآمدى مجموعه خود اقدام کنند.
کتاب مذکور که محصول حوزه مهندسى مشاور در عصر حاضر به شمار مى رود، خود مشاورى تخصصى براى مهندسان مشاور است. اين کتاب مديران را با مديريت منابع انسانى، مديريت انضباطى، مهارتى و هم‌چنين مديريت منابع مالى و حقوق و دستمزد کارکنان به شکلى مدون و علمى آشنا مي‌سازد.
مديريت ريسک، مديريت کيفيت، روش‌هاى کارمنديابى، فرآيند صدور استانداردهاى ايزو و... از جمله بحث‌هايى است که در اين کتاب گنجانده شده است.
"شرکت مهندسان مشاور سنجش امکان طرح" پروتکل‌هاى پيشنهادى فيديک به مهندسان مشاور با عنوان راهنماى مديريت شرکت‌هاى خدمات مهندسى ، ترجمه و جامعه مهندسان مشاور ايران آن را در تيراژ 2000 نسخه منتشر کرده است.
در ابتداى کتاب آمده است :
سندى را که ملاحظه مى کنيد، ترجمه ى سند آموزشى منتشر شده در سال 2003 از سوى فيديک (فدراسيون بين المللى مهندسان مشاور)تحت عنوان (( ظرفيت سازى براى مهندسان مشاور ـ مديريت شرکتهاى خدمات مهندسى )) مى باشد.فيديک اين سند را طبق توافق با بانک جهانى تهيه و انتشار داده است.
مضمون اين سند، بررسى موانع پيش روى توسعه يک حرفه پايدار مهندسين مشاور در کشورهاى کمتر توسعه يافته و تاکيد بر تدابيرى است که اتخاذ آنها مى تواند دوام و پايدارى شرکت هاى مشاور در آن کشورها را افزايش دهد. يکى از اجزا مهم اين پروژه تدوين مطالب آموزشى جديد و به روز براى استفاده دربرنامه هاى آموزشى جديد و به روز براى استفاده در برنامه هاى رسمى با هدف ارتقا قابليت هاى مديريتى رؤسا و مديران شرکت هاى مشاور است.

اين کتاب که يکصد هزار ريال قيمت گذارى شده در دبيرخانه جامعه مهندسان مشاور ايران موجود است و علاقمندان مى توانند با مراجعه به اين دبيرخانه آن را تهيه نمايند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری