:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۷
:: English Section
P فرهنگ شهروندی
شادی و بالاتر از آن در حاشیه شاد ترین خانه دنیا

اگر از شما بپرسند شادترین بنای جهان در کجا قرار دارد چه جوابی بدین سوال خواهید داد؟! اصلا در دنیای امروزی که ميان اين همه آهن و آجر و امواج سنگين سازه هاي بي روح و اين کلاف سردرگم که همگان، بر حسب عادت و به تکرار به دور يکديگر داخل آن در چرخشيم، فاکتورهای شادی چه چیزهایی میتوانند باشند؟ آن شادی خالص کودکانه ای که تو را بیچشمداشتی به وجد می آورد، آیا میتواند در قالب یک کالبد معمارانه جای بگیرد و تو را با خود همراه کند؟! بی شک مسایل مربوط به فضای شهری و تاثیر آن بر آرامش روان در جامعه یکی از اساسی ترین دغدغه های طرا حان شهری و معماران است. در کوچه و خيابان هاي نسبتا باريک،در مکان هايي که هيچ هارموني با يکديگر ندارند و زندگی ما را به محاصره خویش در آورده اند شادی کلمه ای است که گویی اندکی مهجور مانده است [و یا اینکه رو به مهجوری پیش گذاشته است]. چارلز مونتگومری، روزنامه نگار کانادایی که دستی بر مسائل شهری نیز دارد در کتاب مشهور خود به نام شهر شاد، ضمن ارائه رویکردهایی برای رسیدن به یک شهر مطلوب و شاد، در این باره مینویسد: « ما میتوانیم دیسنی لند را یک مکان شاد بنامیم. و شاید حتی شاد ترین محدوده ی فضایی در این دنیا که در سال 1955 افتتاح شد. دیسنی لند حتی امروزه یک شادی وصف ناپذیری را برای فهمندگان خود به همراه می آورد. در اینجا، هرجزئيات معمارانه اي, هرچشم اندازي, هرتجربه اي, هراصالتي [ازبافت کفسازي تاعطرورايحه هوا] در راستاي هدف دستيابي به خوشي وشادي طراحي شده است...». در واقع به عقیده مونتگومری، شادی در اثر هارمونی به وجود می آید که در تک تک جزئیات معمارانه و هنرمندانه فضا مینشید و روح فضا را به ما منتقل میکند. بد نیست در اینجا گریزی بزنیم به گفته های هانس گئورک گادامر، فیلسوف آلمانی. به عقیده گادامر وقتی ذهن درگیر بازی و شیطنت میشود، مسرتی به آدمی دست میدهد که گادامر آن را شادی ««بازشناسی» [joy of recognition] نام مینهد. این مسرت از ان رو به ما دست میدهد که ذهن چیزی را میبیند که در واقع تکرار آن است که پیشتر میشناخته ولی اکنون با نمودی دیگر؛ یعنی در حقیقت بازشناسایی امری آشنا از راهی دیگر شما را به وجد آورده و هیجان میکند. این بازشناسی به خوبی مبین اهمیت و ارزش معماری است. در این معنا بازشناسی فضایی چون دیسنی لند از نوع آشنا زدایی صورت میپذیرد. با با فضاهایی که چنین محیطی به ما ارائه میدهد از پیش آشناییم. خاطرات کودکی، داستان های پریان و کارتون هایی که با هیجان به تماشای آن ها مینشستیم؛ همگی خاطراتی هستند که اگر به طریقی دوباره به آن ها دست پیدا کنیم، لبخندی از رضایت بر لبانمان نقش خواهد بست. از نگاه مونتگومری برای اینکه ما به کیفیتی مطلوب در زندگی اجتماعی و شهری دست پیدا کنیم، هر آن باید از خود بپرسیم: «آیا خانه ای که در آن زندگی میکنیم شاد است؟ آیا محله ما، محله شادی است؟ آیا محیط پیرامونی ما میتواند لذت و حس یکدلی را برای ما به ارمغان بیاورد؟! مکانی که بتواند حس جش و سرور و در معنای ماهوی آن حس حضور در یک کارناوال را در ما بیدار کند؟!»... البته جواب دادن به این سوالات همیشه نمیتواند به آسانی صورت پذیرد. شاید در رویکردها دیگر نیز حتی این نظریه مخالفانی نیز داشته باشد. به بیانی دیگر، عدم شناخت کافی از فرهنگ و زیرساخت های جامعه و تزئین پوسته ی شهر اگر با دقت انجام نپذیرد، شاید نتیجه ای حتی برعکس نیز داشته باشد. پس از این مقدمه نسبتا طولانی، برای پاسخ دادن به سوالات سرآغاز این نوشتار، ادامه متن را که در مورد خانه هپی ریزی بخوانید.
خانه هپی ریزی که در فارسی به خانه «شاد جان ریزی» مشهور است، یکی از بناهای مشهور توریستی در آلمان میباشد. این خانه در شهر قدیمی و تاریخی براونشوایگ، شهری واقع در جنوب شرقی ایالت نیدرزاکسن قرار دارد. اهمیت مکانیابی این خانه در تاریخی بودن محدوده محصور است؛ به گونه ای که، یک قصر تاریخی به همراه باغات و دروازه های سنگی متعلق به قرن 18 میلادی در مجاورت این بنا قرار دارد. جال توجه اینجاست که معمار و هنرمند در این پروژه همان اصولی را در پیش گرفته اند که شاید بتوان آن را در مقایسه ای انطباقی با دیسنی لند قرار داد. جان ریزی که خود در اصل یک هنرمند پاپ است، در طراحی این خانه از شکل ها و نمادهایی استفاده کرده که چشم هر بیننده ای در نگاه اول به خود جلب میکند. خانه ای که شما را به یاد خانه مشهور شکلاتی در داستان هانسل و گرتل می اندازد. البته حسن ماجرا در این است که در اینجا جادوگر و عوامل شروری در ادامه مسیر شما دام نگسترده اند و شما میتوانید با خیال راحت از این مناظر عجیب و آمیخته به طنزی که در هنر خیابانی و هنر پاپ وجود دارد لذت ببرید. به بیانی دیگر، جان ریزی در نمای ساختمان المان ها و نقاشی های گرافیکی جذابی به کار برده است که نمونه آن را شاید فقط در کتاب قصه ها پیدا کنید. این خانه در عین حال از اصول اکولوژیکی نیز پیروی کرده و در شعاری برای حفاظت از محیط زیست هر جا که ممکن بوده بر روی خانه نقشی از درخت و چمن زار اجرا شده است. همچنین معمار در اقدامی جسورانه و متفاوت به جای طراحی پارکینگ مختص ماشین ها، فقط و فقط در اطراف بنا محدوده ای را اختصاص داده است برای توقف دوچرخه.
جان ریزی پس از آنکه در سال 2001 طرح های اصلی این بنا را ارائه داد با همکاری کونارد کلوستر معمار به مدت دو سال برای اجرای تمامی این جزئیات زما صرف کرد. کونارد کلوستر نیز در نهایت سخاوت و صبوری با این هنرمند همراه شد و طرح ها را نه تها برای نمای ساختمان بلکه درون خود فضاهای داخلی نیز اجرا کرد.
خانه هپی ریزی امروزه یک بنای غیر مسکونی است و به عنوان یک موزه هنری و همچنین جاذبه توریستی در شهر مورد استفاده قرار میگیرد. با این همه میتوان تصور کرد که کارکنان و کارمندان هپی ریزی تا چه حد از کار کردن در این فضای پر از خلاقیت لرت برده و شاد میشوند.


stunningplaces.net7-Happy-Rizzi-House-in-Braunschweig-Germany.-Photo-by-Gloria-Tupper-Pinterest.jpg

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری